Jai Pratap Singh Wiki, Height, Age, Children, Family, Biography & More

Last Updated on August 30, 2021

Jai Pratap Singh is an Indian politician serving as the Minister of Medical and Health, Family Welfare, Mother and Child Welfare in the Yogi Adityanath ministry of the Uttar Pradesh Government. He is a member of 17th Legislative Assembly of Uttar Pradesh and was a member of 10th, 11th, 12th, 13th, 14th and 16th Legislative Assemblies of Uttar Pradesh. He is a member of Bharatiya Janta Party. He was elected to Uttar Pradesh Legislative Assembly seven times from Bansi constituency of Siddharthnagar district.

Uttar Pradesh Health Minister Shri Jai Pratap Singh - Covid 19 - YouTube
Minister of Medical and Health, Family Welfare, Mother and Child Welfare in
Government of Uttar Pradesh
Incumbent
Assumed office
21 August 2019
Chief MinisterYogi Adityanath
Preceded bySidharth Nath Singh
Member of Legislative Assembly of
Bansi
Incumbent
Assumed office
March 2012
Preceded byLal Ji Yadav
In office
December 1989 – May 2007 (5 times)
Preceded byHarish Chandra Srivastava
Succeeded byLal Ji Yadav
Minister of Excise and Liquor Prohibition in
Government of Uttar Pradesh
In office
March 2017 – August 2019
Chief MinisterYogi Adityanath
Succeeded byRam Naresh Agnihotri
Personal details
Born7 September 1953 (age 67)
Dumraon, Bihar, India
NationalityIndian
Political partyBhartiya Janta Party
Spouse(s)Basundhara Kumari ​(m. 1983)​
Children2
ResidenceRajmahal, Bansi, Siddharthnagar district
Alma materKC College (B. A.)
ProfessionPolitician

Personal life

Singh was born on 7 September 1953 to Raja Rudra Pratap Singh in Dumraon, Bihar. He completed his Higher Secondary studies from Mayo College, Ajmer in 1970 and graduated with Bachelor of Arts (Honours) from KC College, Bombay in 1974. Singh married Basundhara Kumari on 19 January 1983, with whom he has two sons. He is a farmer by profession and is a resident of Rajmahal, Bansi, Siddharthnagar district.

Political career

Jai Pratap Singh has been a MLA for seven straight times. Since 1989, he represented the Bansi (Assembly constituency) as a member of the Bhartiya Janata Party.

In Seventeenth Legislative Assembly of Uttar Pradesh (2017) elections, he defeated his nearest rival Samajwadi Party candidate Lal Ji by a margin of 18,942 votes. after winning seventh time, he is appointed as Cabinet minister of Excise and Liquor Prohibition in Government of Uttar Pradesh.

On 21 August 2019, After first cabinet expansion of Yogi Adityanath his ministry department changed as Minister of Medical and Health, Family Welfare, Mother and Child Welfare.

Posts held

#FromToPositionComments
0119891991Member, 10th Legislative Assembly of Uttar Pradesh
0219911992Member, 11th Legislative Assembly of Uttar Pradesh
0319931995Member, 12th Legislative Assembly of Uttar Pradesh
0419962002Member, 13th Legislative Assembly of Uttar Pradesh
0520022007Member, 14th Legislative Assembly of Uttar Pradesh
0620122017Member, 16th Legislative Assembly of Uttar Pradesh
072017IncumbentMember, 17th Legislative Assembly of Uttar Pradesh
082017IncumbentCabinet Minister in Government of Uttar Pradesh
0 Shares:
You May Also Like